FreePortal Hakkında...

İnternet üzerinde kendime uygun bir portal arıyordum. Yabancı kaynaklı portalları istemiyordum. Türk portallarından bazıları ufak değişiklikler yapılarak diğer portalların kopyası idi. Kopyası olmayanların da çoğunun ihtiyaçlarımı karşılayamayacağını düşündüm ve "Portal yazmak ne kadar zor olabilir?" dedim. Bayağı zormuş Gülümse. Evet, gerçekten çok zorlandım diyebilirim. Yaklaşık 10 ay boyunca çalışarak, yazdım ama hala eksikleri bulunuyor. Ancak en azından bir sorun çıktığında kendim çözebiliyorum. Portalı yazmaya başlamadan önce öğrenmem gereken birkaç şey vardı.

  1. Php dili
  2. Mysql
  3. Biraz JavaScript
Bunlarda portal yazabilecek bilgiye sahip olmam, artı bir şekilde zamanımı almadı. Bunları portalımı yazarken yavaş yavaş öğrendim diyebilirim.

Peki neden php?

Php dili, tamamen ücretsiz olan bir dil olduğundan. Yeni bir şey eklemeniz gerektiğinde kendiniz yazabiliyorsunuz veya internette onlarca ücretsiz programcık bulabiliyorsunuz. Tüm sunucularda desteklenebiliyor. Örneğin bir asp ile yazmış olsaydım, Linux sunuculara bu siteyi koyamayacaktım.

 

Neler eksik?

 

Portalların olmazsa olmazı forum sistemi henüz tam oturmamış durumda. Gönderilen mesajlara abone olma özelliği bulunmuyor...